اهمیت یادگیری دائمی

Screen-Shot-2015-05-29-at-10.16.00-AM

اینکه صرفاً مدرک دانشگاهی خود را گرفته‌اید نمی‌تواند دلیل خوبی برای این باشد که دیگر به دنبال یادگیری نباشید. فرایند یادگیری تازه شروع شده است! وقتی برای مدتی بعد از تحصیل مشغول به کار می‌شوید، متوجه خواهید شد که بسیاری از چیزهایی که در دانشگاه یاد گرفته‌اید در دنیای واقعی کسب‌وکار کاربرد ندارند، بلکه در دنیای واقعی مهارت‌های دیگری نیز مورد نیاز هستند. یادگیری دائمی فقط ثبت‌نام کردن در دوره‌های آموزشی مختلف نیست، بلکه آماده نگهداشتن ذهن نیز می‌باشد.

مسائل پایه‌ای

تفاوت اصلی بین تحصیل و یادگیری دائمی در سن فرد یادگیرنده و این نکته نهفته است که فقط یکی از این دو داوطلبانه می‌باشد. به همین دلیل است که دائماً افرادی در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی می‌بینید که در دوره‌های آموزشی ثبت‌نام کرده‌اند و یا در یک سخن‌رانی شرکت می‌کنند. این افراد تلاش می‌کنند در زندگی خود تفاوتی ایجاد کنند. همچنین دلیل مهم دیگر فعالیت ذهنی است که توسط یادگیری به کار می‌افتد، وقتی افراد پیر می‌شوند، عملکرد مغز آنها دیگر مانند دوران جوانی نیست، در نتیجه به حرکت در آوردن ذهن می‌تواند اقدام مثبتی باشد. همچنین با یادگیری می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، انعطاف‌پذیری خود را در مقابل چیزهای جدید آزمایش کنید و به زندگی خود هیجان تزریق کنید. یادگیری دائمی فقط ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی نیست بلکه می‌توان با سفرهای آموزشی، تحقیق و فعالیت در اجتماع نیز به انجام برسد. حل یک پازل یا جدول در روزنامه هم می‌توانند جذاب و آموزنده باشند.

توسعه‌ی فردی

زمانی که کمی از کار خود خسته می‌شوید یا احساس می‌کنید زندگیتان حوصله سربر شده است، ممکن است شروع به یافتن تفریحات و فعالیت‌های جدیدی کنید. ممکن است به سمت یک فعالیت مربوط به کارتان بروید یا یک مهارت را یاد بگیرید که در گذشته برای آن زمان نداشتید.

به دلیل اینکه این کار کاملاً داوطلبانه است و معمولاً برای پیشرفت حرفه‌ای انجام نمی‌شود، می‌توانید خودتان انتخاب کنید که چه چیزی یاد بگیرید. بسیاری از افراد به سراغ زبان‌های جدید یا مهارت‌های کامپیوتری می‌روند و برخی به سمت مهارت‌های عملی‌تر مثل کوزه‌گری، نجاری و یا هنرهای دستی می‌روند. در این صورت افراد هم ذهن خود را فعال می‌کنند و هم جسم خود را که راه مناسبی برای جلوگیری از بیماری‌های ذهنی و جسمی می‌باشد. اگر همیشه دوست داشتید که بافندگی یاد بگیرید، دهه‌های ۴۰ یا ۵۰ زندگی می‌توانند زمان مناسبی باشند.

توسعه‌ی حرفه‌ای

زمانی که قصد دارید یک شغل جدید پیدا کنید، باید بدانید که رزومه‌ی شما به تنهایی کافی نیست. یافتن کار فقط به اینکه چه چیزهایی میدانید مربوط نمی‌شود، بلکه مهارت‌های عملی شما نیز اهمیت زیادی دارند. زمانی که به دنبال کار هستید، دانش اضافه‌ی شما مزیت شما در مقابل دیگران می‌باشد. به همین دلیل است که افراد باید حتی زمانی که به پست مورد نظر خود رسیدند نیز به دنبال یادگیری بیشتر باشند. زمانی که در مورد یادگیری دائمی با هدف حرفه‌ای صحبت می‌کنید، از شما انتظار می‌رود که از موقعیت‌هایی که توسط کارفرما فراهم می‌شود استفاده کنید. موقعیت‌هایی مثل آموزش‌های رسمی، سمینارها، مربی‌گری و سایر موارد. درگیر بودن در این موقعیت‌ها نشان می‌دهد که شما دائماً به دنبال یادگیری هستید و شغل خود را جدی می‌گیرید. همچنین این مهارت‌های جدید می‌تواند برای شما ترفیع و پست سازمانی بهتری به ارمغان بیاورد. به علاوه می‌توانید در زمینه‌های دیگر صنعت خود تخصص کسب کنید و زمانی که کار فعلی برای شما رضایت‌بخش نبود به سمت موقعیت‌های دیگر بروید.

فواید

با اینکه فایده‌ی اصلی یادگیری دائمی، یادگرفتن چیزهای جدید است، اما این کار فواید شخصی و حرفه‌ای دیگری نیز دارد. افرادی که این کار را انجام می‌دهند انگیزه‌ی بیشتری برای کارهای روزمره و توانایی ذهنی بالاتری دارند، لذت بیشتری از زندگی خود می‌برند و دوستان جدیدی پیدا می‌کنند، در زندگی حرفه‌ای خود فرصت‌های بیشتری پیدا می‌کنند، در مقایسه با رقبای خود در موقعیت بهتری هستند و در نهایت به کارکنان بهتری تبدیل می‌شوند.

تلاش برای بهبود دائمی به خودی خود می‌تواند یک هدف باشد. باید به یاد داشته باشید که یادگیری چیزی نیست که مجبور به انجام آن هستید، بلکه چیزی است که برای آن اشتیاق دارید.

 

برگرفته از وبسایت Pick The Brain