سه توانایی مخفی افراد حساس

High sensitive person

این افراد بیشتر از دیگران به مسائل اهمیت می‌دهند
همه‌ی ما میدانیم افرادی که EQ بالایی دارند از سطح بالایی از خودآگاهی و هم‌دلی برخوردارند. آیا این به این معنا است که این افراد خیلی حساس هستند؟ ممکن است.
یک فرد خیلی حساس (Highly Sensitive Person) کسی است که نسبت به یک فرد عادی، واکنش شدیدتری نسبت به تجربیات نشان می‌دهد. این افراد ممکن است تحت تاثیر حال و هوای دیگران قرار گیرند و یا با دیدن برخی فیلم‌ها یا حتی تبلیغات گریه کنند. ممکن است از دیدن برنامه‌های تلویزیونی خشن نیز ناراحت شوند.
دانشمندان تخمین می‌زنند که بین ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت دنیا HSP‌هستند. این رقم به گفته‌ی دکتر الین آرون رقمی آنقدر کوچک است که سایر جامعه متوجه آن نشوند ولی آنقدر هم کوچک نیست که به عنوان یک مریضی در نظر گرفته شود.
اگر همسر، خانواده و یا همکار شما یک HSP است، ۳ ویژگی که به آنها توانایی‌های مخفی HSPها می‌گوییم را باید بشناسید:
1. این افراد بسیار متفکر هستند: HSPها اطلاعات را به شکلی کامل‌تر تحلیل می‌کنند و در مورد آن تفکر می‌کنند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند بیشتر از یک فرد عادی توجه کنند. متفکر بودن به آنها اجازه می‌دهد اطلاعات ظریف و ریز را که ممکن است دیگران نسبت به آنهای بی‌توجه باشند، متوجه شوند.
2. این فاراد هم‌دلی بیشتری دارند: HSPها درک بالاتری نسبت به احساسات دارند. در این اشخاص احساسات را چه در خود و چه در دیگران بسیار شدیدتر لمس می‌کنند و نشانه‌های ریز احساسی را راحت‌تر متوجه می‌شوند، پس غیرقابل پیش‌بینی نیست که توجه بیشتری به افراد دیگر می‌کنند.
3. این افراد سریع‌تر وفق پیدا می‌کنند: این طبیعت یک HSP است که قبل از انجام کاری به خوبی مشاهده کند و گوش بدهد. احتمال اینکه یک HSP چیزهایی را که یاد گرفته است درونی سازد و مورد استفاده قرار دهد بیشتر است. در نتیجه این افراد به خوبی با احساسات و نحوه‌ی واکنش نشان دادن خود، کنار می‌آیند.
اما حساسیت بالا یک شمشیر دو لبه است. در حالی که این ویژگی‌ها بیشتر اوقات خوب هستند، چیزهایی را در هنگام برخورد با یک HSP باید در نظر بگیرید.
چون این افراد عمیق‌تر فکر می‌کنند و حساسیت بالایی دارند، ممکن است به راحتی برنجند یا آسیب ببینند. خود را برای این آماده کنید که در مواجهه با محیطی آشفته یا در مجاورت یک بحث شدید دستپاچه شوند. به علاوه ممکن است که یک HSP نسبت به چیزی واکنش شدیدی نشان دهد و یا نتواند احساساتش را پنهان کند که این ویژگی در محیطی مانند فضای کاری مناسب نیست.
کلید خوب کار کردن با یک HSP چیست؟
بدانید که این افراد اتفاقات را به شکلی متفاوت از شما تجربه می‌کنند و به طور کلی شدیدتر از شما حس می‌کنند. به آنها بفهمانید که حساس بودن یک چیز منفی نیست. به جای این، توانایی درونی آنها را درک کنید و یک استراتژی برای ایجاد تعاملات با معنی و سازمنده با آنها در ذهن داشته باشید.

برگرفته از انتشارات TTI